Joogiekspert soovitab: šoti viskide etalon Ardbeg 10 Year Old Single Malt

Šoti malt-viskide ehk ühelinnaseviskide maailm on suur ja imeline oma laia maitseulatuse poolest. Leiame nende seast ju mahedaid, lillelisi, puuviljaseid, kuid samas ka turbaseid, suitsuseid, mineraalseid maitseid. Hea meel on tõdeda, et Eesti viskisõprade maitse on arenenud ning et ka meie šoti viskide valik on lai, esindades kõiki kuulsamaid nimesid, mis pärinevad sealt imeliselt maalt.

Minu esimene tõeliselt meeldejääv viskikogemus oli Ardbeg 10 Year Old Single Malt. See oli ühtlasi esimene kord, kui proovisin Islay saarelt pärit viskit. Muljed olid üllatavad, sest püüdsin aru saada, mida ma õigupoolest joon. Seda emotsiooni võib võrrelda piltlikult öeldes sellega, nagu oleksin sattunud mõnda Lasnamäe garaažitöökotta, kus meistrimees, kellel suits suus, käed tavotised, eelnevate tööde käigus saadud marraskil sõrmenukid joodiga ravitud, seletab, kui palju maksab tema juures auto parandamine. Kusjuures, see kõik meeldis mulle väga ning Ardbeg on siiani jäänud minu lemmikuks.

Ardbeg viskikoda on loodud 1798. aastal ning täna kuulub ta luksuskaupade Louis Vuitton Moët Hennessy grupile. Ardbeg on hinnatud ja tunnustatud viski, mis võitnud 29 kuldmedalit, nende seas „World Whisky of the Year“ 2008. ja 2009. aastal, „Scotch Whisky of the Year“ aastal 2010 ning „World’s Best Single Malt“ aastal 2013. Selle kultusviski austajad on loonud Ardbeg Committee, kuhu täna kuulub üle 100 000 liikme 130 riigist. Viski hindajate seas on Ardbeg ka grupis „Big 5“ ehk üks enim soovitatud viskisid kollektsionääride poolt.

Ardbeg on üks suitsusemaid viskisid Islay saarelt ja ühtlasi on see mõnusalt natuke üle võlli bränd. Näiteks saadeti 2011. aastal Ardbeg viski kolmeks aastaks orbiidile rahvusvahelisse kosmosejaama, eesmärgiga võrrelda, kas ja kuidas on viski maitseomadused seejärel muutunud. Tagasi Maale saabus Ardbeg 12. septembril 2014. Ma ei tea teist viskit, mis oleks vallutanud ka kosmose.

Neile, kes alles alustavad viski kui joogi avastamisega, on see ehk natuke karm, kuid ma arvan, et siiski kogemus, mida vaja, et teada, mida võib pakkuda sulle nauding nimega „Šoti Malt-Viski“.

Suurepärast Ardbegi elamust teile, sõbrad!

Hannes Aedla, Prike joogiekspert

Tagasi

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.