Joogiekspert soovitab: hurmav ja ehe kirsiliköör De Kuyper Cherry Brandy XO

Liköörid on ilmselt ühed vanimad alkohoolsed joogid. Eks juba ammustest aegadest alates maitsestati alkoholi, tehti tõmmiseid ja segati kokku erinevaid maitseid, et luua meeliülendavaid maitsekombinatsioone. Ka eestlaste jaoks on liköörid au sees olnud ning kui meenutada kõiki tuntud likööride nimesid läbi aegade, oleks loetelu pikk.

Mäletan, kui olin poisike, oli tavaks enne aastalõppu (sellel ajal jõule ei lubatud ametlikult pidada) valmistada kodust niinimetatud jõulunapsu, mis koosnes peamiselt piiritusest, suhkrust ja värsketest kirssidest, mille segu pidi valmima mitu kuud, enne kui mõnusat kodust liköörinapsu proovida sai. Paljudes kodudes oli tavaks maitsta tulemust just aasta lõpus õdusal talveõhtul, vaadates samal ajal Soome televisioonist, kuidas võõrsil jõule tähistati.

Hea meel on tõdeda, et kirssidest valmistatud liköörid on väga populaarsed ka mujal maailmas. Üks väljapaistvamaid liköörivalmistajate riike on läbi aegade olnud loomulikult Holland. Sealt on ka pärit pika ajalooga aastal 1695 De Kuyperi perekonna poolt loodud destilleerimiskoda, mis on üks innovatiivsemaid ja kuulsamaid liköörivalmistajaid tänase päevani. Rikkalikku tootevalikusse kuulub ka üks nende eksklusiivsemaid likööre – De Kuyper Cherry Brandy XO. Selle märjukese teevad eriliseks komponendid, millest on suure hoolega valmistatud see kirsine paradiis sõna otseses mõttes. Nimelt sisaldab Cherry Brandy XO Grande Champagne XO konjakit ning nelja erinevat kirsisorti, kaasaarvatud kuulus Maraska kirss (eelkäijaks kõikidele kokteili- ehk siis Maraschino kirssidele). Pakendatud suurepärasesse art-deco stiilis pudelisse, meenutab see De Kuyperi algupäraseid 1920ndatest pärit pudelite kuju. De Kuyper Cherry Brandy XO on jook, mida toodetakse vaid limiteeritud kogustes – korraga villitakse ainult 2500 pudelit. Iga pudel omab numbrit ja allkirja valmistajalt, kinnitamaks selle toote autentsust.

Joogi maitses on tunda just seda ÕIGET kirssi ning selle kooslus konjakiga annab ilusa mandlise alatooni. Cherry Brandy XO on vapustavalt maitseküllane ja samas suurepärases tasakaalus, sulades suus ning jättes sametise lõpu – tõesti nagu ilus talvine õhtu hubaselt kodus pere ringis veedetuna. Loomulikult on jook nauditav ennekõike tulbiklaasist, samas ka mõnus tumbler-klaasist koos jääga, tuues jahutatuna esile eriti värske kirsinoodi.

Kuivõrd punane on ju sõbrapäeva värv, sobib maailma parim kirsiliköör valentinipäeva tähistamiseks.

Ilusat saabuvat sõbrapäeva!

Hannes Aedla, Prike joogiekspert

Tagasi

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.