Joogiekspert soovitab: ajalooline ja eriline õlu Guinness Iirimaalt

Ma ei ole suur õlletarbija, kuid siiski meeldib mulle vahel endale välja valida huvitavaid ja erinevat tüüpi õllesid ning, olgem ausad, meie nii mõneski poes on valik üsna viisakas. Minu esimesed kogemused erilise õllega leidsid aset ikka pubis ja esimene õlu, mis oli oma loomult täiesti erinev ning üllatas oma kreemise, kuid samas ilusa puuviljase ja röstise maitsega, oli Guinness.

Vaadates kalendrisse võib märgata, et kätte on jõudmas Halloween, mida tähistatakse 31. oktoobri ööl vastu 1. novembrit. Loomulikult on selle peoga käinud alati kaasas ka Guinness.

Mees nimega Arthur Guinness (24.9.1725-23.1.1803), kes varem oli tootnud õlut Leixlipi-nimelises linnakeses, liisis 9000 aastaks maatüki Dublinis koos St. James Gate’i õlletehasega ning hakkas seal tootma tänaseks maailma kuulsaimat kuiva stout’i. Esialgselt porteri stiili õlle üheks eripäraks oli röstitud odra kasutamine pruulimisel. Vesi, mis tuleb Wicklow’ mägedest, on Guinnessi tegemisel sama oluline kui kuulsa Iiri viski valmistamisel.
Praegu on Guinnessi sortimendis tuntuimateks Guinnessi värskendav, mahe ja kreemine Guinness Draught ning kompleksne, humalane, mõrkja maitsega Guinness Extra Stout, tuntud Guinness Original nime all, avaldades muljet oma tammisena tunduva püsiva kuivusega.

Perfect Pint-i serveerimine
Klassikalisel viisil täidetud klaas tuleb täita asjatundjate soovitusel 119,53 sekundiga. Õlle klaasi laskmine toimub kahes osas:
1. osas täidetakse klaas u 2/3 ulatuses ja lastakse õllel “ langeda”. Klaasi tuleb hoida 45-kraadise nurga all, kui õlu klaasi voolab.
2. osas, kui õlu on langenud, tehakse “kaas” ehk top. Klaas tuleb hoida püstises asendis, kraani asend tuleb lükata vastupidises suunas ja täita klaas ääreni vahuga.
Top peab olema 1,5-2,5 cm paks, valge, veatu ning kreemjas.

Guinness sobib eriti hästi mereandide´(austrite) kõrvale ja on loomulikult parim sõprade seltsis.

Soovin teile kõigile meeleolukat Halloweeni ja slàinte mhath!

Hannes Aedla, Prike joogiekspert

Vaata lisaks: www.guinness.com
Guinness Eesti Facebook

Tagasi

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.