Chateau Gassieri tipptasemel rosé veinid

Suvi on aeg, kui veiniaustajad tähistavad ilusat ilma ja väljas olemist rosé veinide nautimisega. Rosé on paljude jaoks ennekõike kerge, mõnusa puuviljasusega, lihtsasti nauditav vein, mis ei ole kapriisne ega vaja alati roogadega sobitamist. Roosa veini puhul eeldatakse värskust ning seda vaadatakse kui hooajaveini, mille märksõnaks on pigem olla seltskonnaveinina aperatiivne ja, mis seal salata, sageli on oluline ka soodne hind.

7. mail külastas Eestit esmakordselt Chateau Gassieri veinimeister Guillaume Cordonis, kelle oskuslikul juhtimisel saime avastada Provance’i rosé veinide hingeelu, et mõista nende vaieldamatult olulist kohta kogu veinimaailmas.

Chateau Gassieri veinimaja asub Prantsusmaa lõunaosas Provance’is, Sainte-Victoire mäe juures, mille kinnituseks on sildil ka apellatsiooni nimeks  Côtes de Provence Sainte-Victoire.

Chateau Gassier on viinud sealsed rosé veinide traditsioonid kooskõlla jätkusuutliku ja ökoloogiliselt puhtama tootmisega ning selle tunnustuseks kannavad kõik apellatsioonimärgistusega veinid ka Organic Agriculture sertifikaati.

Chateau Gassieri veinimeister Guillaume Cordonis tõi meieni oma veinide võlu, juhatadaes sisse nende nägemuse väga heal tasemel Chateau Gassier Esprit Rose Organic AOP-ga, mis üllatas oma  suurepärase tasakaaluga puuviljasuse ja värskuse vahel, olles samas meeldivalt aperatiivne. Saime kenasti häälestuda rosé lainele ning järgmiseks üllatati veiniga , mis andis aimu, kui hea on üks rosé, mille valmimisel on suunatud maitseküllus, särtsakas hape koos värske marjasusega nautimiseks just vahemereköögi rikkalike suupistetega. Vahest siiski ei ole alati parim valida ainult valge või punase vahel, kui olemas on ka Chateau Gassier Le Pas du Moine Organic Sainte Victoire AOP.  Minu jaoks märksõnaks universaalsus ja seda mitte igavas võtmes, vaid just andes toiduga sobitamisele uue mõõtme.

Rosé veinide puhul on olnud aruteluks nende potentsiaal ning võime areneda ajas ja sageli  peetakse rosé veinide noorust nende tugevaks küljeks. Veinimeistri ettepanekul oli ette valmistatud vertikaaldegustatsioon Chateau Gassieri Cuvee 946 Rose Organici võrdlus aastakäikude lõikes: 2018,2017 ja 2015.

Chateau Gassier Cuvee 946 Rose Organic on loomulikult selle maja tippvein ning see, milline on üks väga hea vein (ja siin just rõhutan VÄGA HEA VEIN) , sest need nüansirikkad ning arenenud noodid , komplekssus ajas, mis muutis selle veini arengu meie silmis mitte ainult rosé veiniks, vaid just selleks väga heaks veiniks. Sellise tasemega vein ei karda konkurentsi ei tipp valgete veinidega  ega tipp punaste veinidega.

Kogu selle suurepärase pealelõuna tipuks oli toodud spetsiaalselt proovida ka eksklusiivset uut veini CHÂTEAU GASSIER “ELEVAE” AOP COTES DE PROVENCE SAINTE VICTOIRE ROSÉ DRY STILL , mis võttis sõnatuks. Jõuline, täidlane, väga mineraalne – midagi sellist, mis tuletas meelde, kui müstiline on veinimaailm ja miks ma sedan nii väga hindan. Sain kindlasti uue minu TOP 10-sse kuuluva veini maitse osaliseks, kuid kahjuks on seda veini valmistatud kõigest 1500 pudelit ja meile Baltikumi satub neist ainult 12.

Kogu degusteerimine leidis asset ANNO restoranis ning nende sommeljee ja koka koostöös valminud Provance’i vaimus suupisted olid ülioskuslikult pandud koos veinidega elama. Kummardus ANNO restorani inimeste ees väga professionaalse töö eest!

Joogiekspert
Hannes Aedla

Tagasi

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.